A keresés a cikk rovatnevében, címében, szerzőjének nevében, az absztraktjátban és a szövegében történik.

Dopping
 1615
„A doppingellenes tevékenység aktualitásai” címmel 2 napos szakmai konferenciát szervezett a HUNADÓ (régi nevén MACS) magyar doppingellenes szervezet december 3-4 napokon A Sportok Házában. A Magyar Gyeplabda Szakszövetséget Zsoldos András alelnök képviselte. A szakmai konferenciára minden Szakszövetség részéről, legalább egy fő delegálása kötelező volt.

Az érintett témakörök:

  • A sportolók és a sportszövetségek feladatai a 2015 január 1-én életbe léptetett új WADA kódex tükrében. Az új WADA kódex megjelenését követően módosították a 43/2011 (III.23) kormányrendeletet a doppingellenes tevékenység szabályairól, 334/2015 (XI.10) rendelettel.
  • A gyógyászati mentesség (TUE engedély) szabályozásának változásai.
  • A sportolói biológiai útlevél program
  • Táplálék és étrend kiegészítők alkalmazásának veszélyei a dopping szempontjából.
  • Felkészülés a 2016 évi Rio-i nyári Olimpiai játékokra.
  •  

Előadóként részt vettek:

  • dr. Tiszeker Ágnes ( HUNADÓ)
  • dr. Fazekas Attila államtitkár EMMI
  • dr. Vaskó Ottilia jogász
  • dr. Szabó Gergely Balázs jogász ( HUNADÓ fegyelmi ügyek)
  • dr. Soós Erika OÉTI táplálkozás kutató
  •  

A konferencián elég részletesen kimerítették a doppingellenes küzdelem aktuális kérdéseit. Számos vonatkozása szerencsére nagyon távol áll sportágunktól. Ami konkrétan mégis nagyon keményen érint, azt az alábbiakban foglalhatom össze

  1. Jelentősen fog növekedni a doppingellenőrzések száma, így várhatóan nálunk is előbb utóbb ismét megjelennek a doppingellenőrök. (ebben az évben nem volt). 2016-ban 1200 db államilag finanszírozott dopping ellenőrzés lesz, ami szükség esetén 30%-kal növelhető
  2. Nagyon komolyan veszik a sportolók objektív felelősségét, azaz akkor is doppingvétséget követ el a sportoló, ha tudtán és akaratán kívül kerül a szer a szervezetébe. Szigorodtak a büntetési tételek. Alapeset 2 év eltiltás. Kivezetik a „magányos elkövető” elvét. A sportolót követően büntetik az edzőt és a sportvezetőt is.
  3. Jelentősen bonyolultabbá vált a sportolók doppingellenes regisztrációja és a nyilvántartása. Most már közvetlenül a WADA rendszerébe be kell regisztrálni. (ADAMS rendszer) Ennek elmulasztása elsősorban a nemzetközi kupákban okozhat komoly problémát.
  4. Nagyon vigyázni kell a különböző étrend és táplálék kiegészítők használatával. Ezek piaci az elmúlt években robbanásszerűen megnőtt. Ennek fő oka, hogy ezeknek a szereknek lényegesen könnyebb a forgalomba hozatala és sokkal lazább ezen szereknek az ellenőrzése. Különösen veszélyesek az izomtömeget növelő valamint a fogyókúrás termékek. Ezek szinte kivétel nélkül tiltólistások. Ez alól nem kivétel a természetes alapanyagokat tartalmazó (pl. muskátli olaj, királydinnye kivonat) un. biotermékek sem. Számomra megdöbbentő volt, hogy az olyan jól reklámozott és kiválónak tűnő termék is a listán van, mint a Béres csepp és a meghűlés tüneteit csökkentő Neo citran. Nagyon vigyázzunk, főleg az interneten keresztül beszerezhető „no name” cégek termékeivel.

Összességében nagyon hasznosnak tartottam a konferenciát, nagyon sok új, fontos információhoz jutottunk. A közeljövőben a klubvezetők részletes tájékoztatást kapnak.


2015 december 5.
Zsoldos András alelnök